Stary Rynek to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Poznania i śmiało można nazwać go turystycznym centrum miasta. To właśnie tutaj – na ratuszowej wieży – trykają się słynne poznańskie koziołki. Stary Rynek w Poznaniu to jeden z większych tego typu placów w Europie i trzeci w Polsce – po krakowskim i wrocławskim. Urokliwe, wąskie uliczki, masa klimatycznych restauracji, kawiarni i pubów – to wszystko sprawia, że poznański Stary Rynek jest jedną z największych atrakcji Poznania i jednym z ulubionych miejsc samych Poznaniaków.

Stary Rynek w Poznaniu skrywa w sobie wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Ratusz

Ratusz – dawna siedziba rady miejskiej – to prawdziwy symbol Poznania i jedna z najważniejszych atrakcji stolicy Wielkopolski, stanowiąca centralny punkt Starego Rynku. O jego wyjątkowości świadczy między innymi fakt, że jest on zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Europie środkowej.

Poznański Ratusz najprawdopodobniej został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1310 roku. Obecnie Ratusz jest siedzibą Muzeum Poznania (do 2022 roku Muzeum Historii Miasta Poznania), jednego z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Codziennie w samo południe z ratuszowej wieży rozbrzmiewa grany na żywo hejnał, jeden z najstarszych hejnałów w Polsce. Punktualnie o godzinie 12 z wieży wychodzą również słynne koziołki, które się trykają.

Domki budnicze

Domki budnicze to zespół wąskich kamieniczek znajdujących się obok Ratusza na poznańskim Starym Rynku, które w przeszłości należały do kupców. Domki budnicze w Poznaniu są przykładem dawnej zabudowy handlowej i niewątpliwie stanowią unikatowy zabytek takiej właśnie zabudowy.

W średniowieczu w miejscu obecnych kamieniczek stały drewniane budy, w których prowadzono handel. Sprzedawano w nich między innymi śledzie, sól, pochodnie, świece i różne przedmioty codziennego użytku.

W XVI wieku na miejscu drewnianych bud wybudowano wąskie murowane kamieniczki z renesansowymi podcieniami. Na dole znajdowały się kramy, a nad nimi – na wyższych kondygnacjach – izby mieszkalne. Na jednej z kamieniczek znajduje się godło cechu budników, co przypomina, do kogo należały kiedyś domki.

Na jednej z kamieniczek znajdziemy też datę 1535, która najprawdopodobniej oznacza, że właśnie wtedy miały miejsce prace budowlane.

W czasie II wojny światowej domki zostały doszczętnie zniszczone. Po wojnie kamieniczki odbudowano, a tworzące małe sklepiki podcienie zrekonstruowano z wykorzystaniem oryginalnych, renesansowych detali.

Obecnie w podcieniach domków budniczych nadal odbywa się handel, jednak dzisiaj znaleźć tam można zupełnie inne towary – są to przede wszystkim pamiątki. W miejscu tym swoje prace sprzedają też poznańscy plastycy.