Ogród Zoologiczny w Poznaniu składa się z dwóch ogrodów – Starego ZOO i Nowego ZOO, które tworzą jedną integralną całość, zarządzaną przez jedną dyrekcję. Poznańskie ZOO jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, co jest zasługą Nowego ZOO, które jest zdecydowanie większe od Starego. Pomimo że Stare i Nowe ZOO są odrębnymi obiektami i pełnią nieco inne funkcje (Stare ZOO bardziej przypomina park), to znakomicie się uzupełniają i wspólnie oferują wiele atrakcji.

Stare ZOO w Poznaniu

Stare ZOO w Poznaniu ma bardzo bogatą historię, ponieważ powstało już w 1871 roku, co czyni je drugim najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce (po wrocławskim) i jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie. Jest też najstarszym zoo w Polsce działającym bez przerwy od momentu powstania (bez przerwy i bez zmiany przeznaczenia).

Obecnie Stare ZOO w Poznaniu jest ogólnodostępnym parkiem, do którego można wejść za darmo. Zwierząt jest w nim stosunkowo niewiele i są to głównie zwierzęta niewielkie i udomowione. W Starym ZOO spotkamy na przykład surykatki, kuce szetlandzkie, osły, kozy, lemury, żółwie, małpy, ptaki, ryby.

Stare ZOO w Poznaniu zostało wpisane do rejestru zabytków. Na jego terenie znajdziemy wiele zabytkowych budowli, takich jak na przykład stara lwiarnia, stara słoniarnia, stara ptaszarnia, pawilon małp. W Starym ZOO znajduje się również wiele interesujących rzeźb i pomników, w tym popularny wśród poznaniaków pomnik wilka, który jest częstym miejscem dziecięcej fotografii (na wilku można usiąść).

W Starym ZOO na dzieci czekają dodatkowe atrakcje, na przykład plac zabaw oraz karuzela (czynna sezonowo).

Nowe ZOO w Poznaniu

Nowe ZOO w Poznaniu to drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce. Powstało w 1974 roku, w 100. rocznicę powstania Starego ZOO. Powstanie Nowego ZOO zostało niejako wymuszone lokalizacją Starego ZOO, która uniemożliwiała jego rozbudowę i rozwój terytorialny. Co prawda prowadzono starania o przeniesienie całego ogrodu zoologicznego, jednak ostatecznie zdecydowano o budowie zupełnie nowego ZOO, w nowej lokalizacji na poznańskiej Malcie.

Nowe ZOO w Poznaniu to unikalne miejsce ze względu na jego zróżnicowany teren. Ogród zoologiczny obejmuje bardzo rozległy, zalesiony teren. Do tego stopnia, że momentami możemy odnieść wrażenie, że jesteśmy w lesie, a nie w ZOO. Całość dopełniają wzgórza i stawy. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo zapomnieć, że jest się w centrum dużego miasta.

Nowe ZOO to doskonałe miejsce na długi spacer. Jeśli jednak ktoś nie lubi albo nie może zbyt długo spacerować, może skorzystać z kursujących po ogrodzie darmowych kolejek. Dodatkowo na terenie Nowego ZOO znajduje się dużo miejsc, gdzie można usiąść i odpocząć.

Jedną z ciekawszych atrakcji Nowego ZOO jest duża nowoczesna słoniarnia, w której mieszkają słonie afrykańskie. Słonie mają tutaj naprawdę bardzo dużo przestrzeni, a sama słoniarnia prezentuje europejski poziom.

Na uwagę zasługuje fakt, że Ogród Zoologiczny w Poznaniu prowadzi działalność związaną z ratowaniem zwierząt. W Nowym ZOO znajdują się na przykład azyle dla niedźwiedzi, lwów, tygrysów.

Na terenie Nowego ZOO znajduje się również Fort III, wchodzący w skład Twierdzy Poznań, unikatowego zespołu fortyfikacji zbudowanych w Poznaniu w XIX wieku. Fort jest miejscem zimowania nietoperzy.

Mapa Nowego ZOO w Poznaniu